Перейти до панелі інструментів

Екологічні наслідки спалювання сухої рослинності

28 квітня 2020 року Інститутом післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області та за ініціативи Федоряк М.М., завідувача кафедри екології та біомоніторингу Інституту біології, хімії та біоресурсів Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича було проводено вебінар в онлайн-режимі.

Темою обговорення стали екологічні наслідки спалювання сухої трави та листя для екосистем. У вебінарі брали участь: Федоряк Марія Михайлівна, завідувач кафедри екології та біомоніторингу, доктор біологічних наук; Богачик Тамара Степанівна, заступник директора з науково-методичної роботи ІППОЧО, кандидат історичних наук; Куриш Наталія Костянтинівна, заступник директора з навчальної роботи ІППОЧО; Чорна Ірина Віталіївна, методист НМЦ природничо-математичних дисциплін ІППОЧО, 114 учителів хімії, біології та екології Чернівецької області, серед яких були і педагоги з Новоселиччини.

Відомо, що навесні 2020 р. в Україні відбулася низка пожеж із катастрофічними наслідками: у зоні відчуження – Чорнобилі; «Долині нарцисів» у Карпатському біосферному заповіднику; у Чистилівському орнітологічному заказнику, Тернопільщина; у Житомирській області, де під час пожеж вогонь перекинувся на два населених пункти, згоріли будівлі. Тому Марія Михайлівна розповіла про жахливі екологічні наслідки спалювання трави та листя, виникнення лісових пожеж і руйнування біоценозів екосистем, проаналізувала масштаби від такої діяльності, особливо цьогорічні. «Лісові пожежі відбуваються в Україні щороку, проте у 2020 році кількість лісових пожеж зросла на 30%, площа сягнула десятків тисяч гектарів, а масштаби фіксували супутники НАСА» – зазначила доктор біологічних наук. При згоранні 1 тонни рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму! До їх складу входять: пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

Відомо, що 1 тонна тліючого листя прирівнюється до 30 кг чадного газу. Через дим у повітрі можуть виникнути: подразнення очей або носової порожнини, труднощі з диханням, кашель, головний біль. Також забруднене повітря провокує хвороби серцево-судинної системи та різні алергічні реакції. Викиди у повітря, які утворюються під час спалення опалого листя, у 350 разів шкідливіші за куріння сигарети.

До обговорення теми активно долучалися й інші учасники вебінару та висловлювали своє бачення щодо розв’язання цієї проблеми.

Поділитись: